KızlarvsErkekler Forumuna Hoşgeldiniz! v1.0

Bilgisayar Oyunları
By umutg
Commodore 64 için nostalgiawall.com 'da yer alan ve benim de okumaktan keyif aldığım bir yazıyı paylaşmak istiyorum:

80′ lerde çocuk olmanın en güzel yanlarından birisiydi, bir Commodore 64 bilgisayara veya en azından Commodore 64 sahibi bir arkadaşa sahip olmak. Bugünün 30′ lu 40′ lı yaşlarında olan bu nesil için çok az şey, bir Commodore 64 kadar kalıcı izler bırakabilmiştir çocukluk günlerine.

O gün için fiyatı hiç de ucuz olmayan bu mikro bilgisayar için aylarca ağladığımı ve babamdan defalarca azar işittiğimi hatırlıyorum; ilk bilgisayarım alındığında koşa koşa eve gelip, o kutuyu açarken yaşadığım heyecan ile birlikte.

Kalın bir klavye, bir teyp, kocaman bir adaptör ve joystick’ten oluşan kutu muhteviyatı ise halen hafızalarımızda. Commodore 64′ lerini iş için kullanan veya daha zengin olanlar için ise bir donanım parçası daha vardı: 5,25 inçlik harici disket sürücüleri. Kartuşlar gibi daha bir çok donanım parçası ise zaman içerisinde kısa bir süre bile olsa hayatımıza girip çıkmıştı.

Peki, neydi bu ilkel denilebilecek bilgisayarı bu kadar güçlü kılan ve hafızalara kazıyan. Çağına göre devrimsel bir teknoloji olmasıydı belki. Belki de şu anda neredeyse hiç kullanmadığımız joystick idi, ki ben buna ciddi bir şekilde inanıyorum. Joystick ile oynadığımız oyunların tadını günümüzün modern gelişmiş oyunlarında bulabilen var mı, bilemiyorum. Belki de o bir türlü düzgün çıktılar alamasak da, kılavuzlar sayesinde çocukların bile kodlama yapabildiği BASIC programlama dili idi veya mavi açılış ekranıydı. PRESS PLAY ON TAPE yazısı çıktığında kasetçaların play tuşuna basmanın verdiği hazzı hangi başka tuş verebildi yıllar içerisinde bize? Her yeni kasette kafa ayarı yapmak için saatlerce uğraşsak da, oyun kasetleri için şehrin bir ucundan diğer bir ucuna gitsek de, Commodore 64′ ümüzü annemizin paralı günlerinde misafirliğe gelen komşu çocuklarından saklamak (en azından joystick’ imizi yavaş kullanmasına uğraşmak) için inanılmaz bir efor sarf etsek de bir sihir vardı bu alette, daha sonra hiçbir cihazda bulamadığımız.

Bu satırları yazmama vesile olan ise, bu çocukluk arkadaşımızın günümüzde “Commodore 64 Mini” ismiyle yeniden üretilmesi oldu. Eskisinin tadını verir mi bilemiyorum ama nostalji yaşamak isteyenler için bu yeni versiyonu mutlaka tavsiye ediyorum.

Kaynak: https://www.nostalgiawall.com/teknoloji ... modore-64/
long long title how many chars? lets see 123 ok more? yes 60

We have created lots of YouTube videos just so you can achieve [...]

Another post test yes yes yes or no, maybe ni? :-/

The best flat phpBB theme around. Period. Fine craftmanship and [...]

Do you need a super MOD? Well here it is. chew on this

All you need is right here. Content tag, SEO, listing, Pizza and spaghetti [...]

Lasagna on me this time ok? I got plenty of cash

this should be fantastic. but what about links,images, bbcodes etc etc? [...]

Kızlar vs Erkekler'in Arkasındaki Güç

Tılsımlı İşler, internet projeleri üretmek üzere kurulmuş bir içerik firmasıdır. Üçüncü taraflara sunduğu içerik sağlama hizmetlerinin yanı sıra, kendi yönettiği web siteleri ve bloglar sayesinde de geniş kitlelere ulaşmakta, internet tabanlı teknolojiler ile desteklediği yenilikçi fikirleri ile de adından sıkça söz ettirmektedir.
İşlerimizdeki "Tılsım" nerede derseniz; yaptığımız işlerde gösterdiğimiz özveride, en yüksek düzeyde sunmayı tek hedef olarak seçtiğimiz hizmet kalitemizde, her zaman daha iyiye ulaşma yönündeki arzumuzda, işimize duyduğumuz saygıda ve müşterilerimiz ile geliştirdiğimiz uzun süreli ve sağlam ilişkide demek sanırız ki yanlış olmayacaktır.